اگر ارزهای دیجیتال خود را به آدرس اشتباه ارسال کنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر ارزهای دیجیتال خود را به آدرس اشتباه ارسال کنیم چه اتفاقی می افتد؟

حتی فکر ارسال بیت کوین یا هر ارز دیگری به آدرس اشتباه حتی برای افراد با تجربه در بازار ارزهای دیجیتال می تواند ترسناک باشد. از دست دادن بیت کوین با ارسال آن به آدرس اشتباه آنقدر ها که فکر می کنید رایج نیست، اما این اشتباهی است که هرکسی می تواند مرتکب شود. بنابراین مهم است که اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع آن را انجام دهید و بدانید که اگر به هر دلیلی دچار این اشتباه شدید چه اتفاقی برای ارزهای شما خواهد افتاد. در این مقاله به چگونگی بازیابی ارزهای ارسال شده به آدرس اشتباه، محافظت کیف پول از ارسال ارزهای دیجیتال به آدرس های نامعتبر، سناریوهایی که کیف پول نمیتواند از ارزهای ارسال شده اشتباه محافظت کند و بهترین روش ها برای جلوگیری از ارسال ارزهای دیجیتال به آدرس اشتباه ، بحث خواهیم کرد.در این نوشته می خوانید

  • 1. ارسال ارز دیجیتال به آدرسی که وجود ندارد
  • 2. ارسال ارز دیجیتال به آدرس اشتباهی که وجود دارد
  • 3. ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه
    ——————————————-
  • نگرانی رایج در میان تازه واردین بیت کوین این است که آنها هنگام ارسال ارزهای دیجیتال در وارد کردن اشتباه آدرس مقصد خود اشتباه می کنند. در ابتدا ، به نظر می رسد این نگرانی معتبری است با توجه به این واقعیت که آدرسهای بیت کوین از یک رشته به ظاهر تصادفی از حروف و اعداد مانند 3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy تشکیل شده اند. با این حال ، اکثر کیف پول های ارز های دیجیتال این قابلیت را دارند که آدرس را بررسی کنند و از معتبر بودن آدرس بر اساس الگوریتم checksum اطمینان حاصل نمایند. چک سام به این صورت کار می کند که مقادیر موجود در یک رشته را با یکدیگر جمع می کند. در زبان کامپیوتر حروف انگلیسی نیز یک مقدار عددی دارند.

اساساً ، بخشی از آدرس بیت کوین نشان دهنده دستورالعمل هایی در مورد مالک بیت کوین است و قسمت دیگر آن چک سام است که بر اساس آن قسمت اول محاسبه می شود. وقتی آدرس را تایپ می کنید ، کیف پول مجموع ارقام را محاسبه می کند و آن را با مجموعه ای که به عنوان بخشی از آدرس تایپ کرده اید مقایسه می کند. بنابراین ، اگر آدرس یا مقدار مجموع را به اشتباه تایپ کنید ، کیف پول تشخیص می دهد که معادل نیستند و اجازه نمی دهد معامله انجام شود.

ارسال ارز دیجیتال به آدرس اشتباهی که وجود دارد

یک اشتباه محتمل تر که می تواند رخ دهد ارسال بیت کوین به یک آدرس معتبر است که متفاوت از آدرسی است که شما قصد ارسال آن را دارید. به عنوان مثال ، فرض کنید که شما لیستی از آدرس ها را در دسترس دارید و قصد دارید یک آدرس را کپی کنید اما به طور تصادفی آدرس دیگری را کپی کنید و ممکن است به طور تصادفی ارزهای دیجیتال را به آدرس اشتباه ، اما معتبری ارسال کنید. اگر این اتفاق بیفتد ، معامله برگشت پذیر نیست.

به یاد داشته باشید که رمز ارزها پول های دیجیتال هستند. مانند پول نقد فیزیکی ، اگر به طور تصادفی آن را به شخص اشتباهی بدهید ، تنها راه پس گرفتن آن این است که فرد با میل خود آن را پس دهد. اگر به طور تصادفی بیت کوین را برای یکی از دوستان خود ارسال کرده اید ، متقاعد کردن آنها برای ارسال مجدد آن به شما آسان خواهد بود. اما اگر بیت کوین را به اشتباه برای یک غریبه ارسال کنید ، ممکن است شانس پس گرفتن آنها را نداشته باشید.

روش دیگر برای ارسال بیت کوین به آدرس اشتباه این است که کامپیوتر شما ویروسی دارد که برای سرقت بیت کوین طراحی شده است. ویروس هایی وجود دارند که آدرس های بیت کوین را به طور خودکار شناسایی می کنند و آدرس بیت کوین خود را جایگزین می کنند و باعث می شوند بیت کوین را به جای آدرس مورد نظر برای هکر ارسال کنید. این نوع ویروس ها یکی از دلایلی است که توصیه می کنیم برای بیت کوین از رایانه های عمومی استفاده نکنید. این اشتباهی است که ممکن است بسیاری از مبتدیان آن را مرتکب شوند.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه

انتخاب شبکه اشتباه یکی از اشتباه‌های رایج کاربران هنگام ارسال ارزهای دیجیتال است. شبکه‌های BEP-20 بایننس اسمارت چین و ERC-20 اتریوم معمولا یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و کاربران زیادی ممکن است ارز های دیجیتال خود را به شبکه اشتباه ارسال کنند. به طور کلی شما باید همان شبکه‌ای را برای انجام تراکنش انتخاب کنید که در کیف پول مقصد انتخاب شده است. اما اگر اشتباه کنید چه اتفاقی می افتد؟همه چیز درباره تشخیص و انتخاب شبکه انتفال ارزهای دیجیتال

در چنین شرایطی احتمالا می توانید ارزهای دیجیتال خود را بازیابی کنید. اگر توکن‌ ها را به کیف پولی ارسال کرده‌اید که از هر دو شبکه بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند، مشکلی برای شما به وجود نمی آید و می توانید دوباره آنها را به بلاک چین صحیح و مورد نظر خود ارسال کنید. اگر توکن‌ها را به کیف پولی ارسال کرده‌اید که فقط از یکی از شبکه‌های بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند، لازم است کلید خصوصی (12 کلمه یا سید) را در یک کیف پول که از هر دو شبکه پشتیبانی می کند، وارد کنید.

اگر شما ارزهای دیجیتال خود را به بلاک چین اشتباهی بفرستید، در همان آدرس کیف پولی که انتخاب کردید و در شبکه ای که تعیین کردید قرار می گیرند. این بدین دلیل است که آدرس کیف پول در هر دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین یکسان می باشد و با یک کلید خصوصی مشترک قابل‌ دسترسی است. مثلا فرض کنید که قصد ارسال اتریوم از حساب صرافی بایننس خود به کیف پول شخصی تان را دارید. اگر شما اتریوم خود را در شبکه بایننس اسمارت چین ارسال کنید، ارزهای شما به‌ عنوان توکن های BEP-20 وابسته به اتریوم در کیف پولتان ذخیره می شود.

بدترین سناریو زمانی اتفاق می افتد که توکن‌ها را به کیف پول حضانتی (costidal) یا یک صرافی دیجیتال ارسال کرده باشید. در چنین شرایطی تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که با تیم پشتیبانی صرافی یا کیف پول مقصد، تماس بگیرید ولی به احتمال زیاد نمی توانید ارزهای خود را بازیابی کنید. با این حال گاهی این پلتفرم ها در ازای دریافت هزینه به شما کمک می کنند و یا تحت شرایط خاص کلید خصوصی شما را در اختیارتان قرار می دهند. بنابراین در صورت بروز چنین اتفاقی حتما شانس خود را امتحان کنید.

نکات مهم برای جلوگیری از ارسال اشتباه ارزهای دیجیتال

  • همیشه قبل از ارسال آدرس مقصد را یک بار دیگر بررسی کنید.
  • مطمئن شوید که بیش از چند کاراکتر اول آدرس را بررسی کنید زیرا هکرهای پیشرفته می توانند آدرس هایی ایجاد کنند که با قسمت کوچکی از آدرس اصلی مطابقت داشته باشد.
  • یک کامپیوتر اختصاصی داشته باشید و از دستگاه های عمومی برای ارسال ارزهای دیجیتال استفاده نکنید.
  • از کیف پول های معتبر استفاده کنید.